Професійна програма лікування та реабілітації наркоманії й алкоголізму в місті Харкові

Безкоштовна консультації.
Працюємо для вас цілодобово

Лiцензiя МОЗ України
№578/0/03-22

Другий тип діабетичної патології, як правило, виявляється у людей, що віддають перевагу щодня вживати картоплю. При цьому зовсім не важливо, в якому вигляді вона готується - смаженою у фритюрі, перебитою в пюре, відвареною або ж печеною.

Дослідження вчених

Співробітники Центру запобігання раку та захворювань серцево-судинної системи, розташованого в м. Осака (Японія), провели ряд клінічних досліджень, у результаті яких встановили, що часте зловживання картоплею і страв на його основі здатне спровокувати розвиток діабету другого типу.

Ісао Муракамі, який має звання доктора медичних наук, стверджує, що картопля належить до категорії продуктів, які шкодять здоров'ю людини. Після проведених експериментів і аналізу їх даних було встановлено, що люди, часто споживають картоплю, ризикують захворіти другим типом діабетичної патології. До таких висновків вчені дійшли, проаналізувавши в процесі досліджень способу життя хворих із виявленими у них в недавньому часі діабет.

Шкода картоплі для організму

Склад коренеплоду

Незважаючи на те, що в бульбах присутні корисні речовини, такі як вітаміни (групи В і Д, Е, С), мікро- та макроелементи (залізо, калій, магній, цинк), картоплю відносять до шкідливих продуктів. Це пояснюється тим, що в ньому міститься у великих кількостях крохмаль, що й обумовлює його високий глікемічний індекс (ГІ).

Надлишок вуглеводних сполук підвищує вміст цукру в крові та, відповідно, ризики виникнення патології. Також у ході експериментів вчені визначили, що з гарячих бульб крохмаль засвоюється набагато швидше, ніж з холодних. Тому у любителів картоплі фрі ймовірність появи діабету зростає до 21%.

Дані статистики

Згідно зі статистичними даними, у людей, що вживають протягом тижня щодня по одній порції картоплі, на 33% ризик захворювання на діабет вище, ніж у тих, хто з'їдає лише одну порцію картоплі один раз у 7 діб.

У зв'язку з цими даними лікарі настійно рекомендують обмежити вживання картопляних страв, знизивши їх кількість до мінімуму. При бажанні можна їсти картоплю, попередньо змочену у воді (не менше 12 годин) та приготовану на пару, в мультиварці або духовці, без масла, але не більше 200 г 1 раз на тиждень. На думку лікарів, краще вводити в меню замість бульб каші з цільних злаків. Це набагато корисніше для організму та допомагає знизити ймовірність виникнення діабету на 12%.