Професійна програма лікування та реабілітації наркоманії й алкоголізму в місті Харкові

Безкоштовна консультації.
Працюємо для вас цілодобово

Лiцензiя МОЗ України
№578/0/03-22

При появі хворобливої ​​симптоматики у вусі або відсутності слуху під час застуди потрібно негайно лікувати захворювання, так як дані ознаки можуть бути проявом отиту - гнійного запалення середнього вуха. Запальний процес провокує зниження гостроти слуху, розвиток отогенного сепсису, а також внутрішньочерепні порушення: тромбоз синусів мозку, абсцес мозкових півкуль і мозочка, менінгіт.

Причини появи

Основними збудниками отиту є:

 • бактерії: пневмо-, стафіло- й стрептококи:
 • віруси: аденовірус, парагрип, грип;
 • дифтерийная, кишкова або ж туберкульозна паличка.

Як правило, інфекційний збудник із носових пазух проникає через слухові труби в барабанну порожнину. Спочатку виникає гостра форма риніту, і тільки після цього отит.

Однак можливе проникнення інфекції та іншим шляхом - через розірвану барабанну перетинку, пошкоджену внаслідок травм: попадання у вухо розпечених частинок металів, очищення вушних проходів за допомогою ватних паличок, засування у вухо гострих предметів, необережного користування парасолькою, коли при розкритті відскакує спиця і, потрапляючи до вуха, травмує перетинку.

Як попередити наслідки отиту?

Стадії та клінічна картина

Гнійний запальний процес протікає у 3 стадії:

 • Перша - з'являється свердлячий, колючий, пульсуючий біль у глибині вуха. Особливо гостро він відчувається у нічні години, заважає спати, віддає в зуби, скроневу частку та відповідну область голови. Сильнішає в процесі ковтання, чхання, кашлю, оскільки зростає тиск вушної порожнини. Больовий синдром зменшується при самостійному прориві перетинки.
 • Друга - спостерігаються шум і закладеність у вухах, знижується слух. Також починає підвищуватися температура до + 38 ... + 39 ° С, з'являються сильна слабкість, безсоння, втрата апетиту. Головною ознакою даної стадії є витікання гнійних виділень з вуха.
 • Третя, або стадія «зворотного розвитку» - проходить запалення, закінчується гній, погіршується слух. Перетинка замість червоного стає нормального кольору.

Терапія

Для лікування отиту лікар-отоларинголог призначає:

 • антибіотики;
 • краплі судинозвужувального дії в ніс;
 • борний спирт (3%);
 • тепле камфорне масло;
 • карболово-гліцеринові краплі (5%).

У деяких випадках прописують фізіотерапію. Народні засоби у вигляді теплих сухих пов'язок або зігріваючих компресів використовуються тільки в комплексі з основним лікуванням. На 2-й стадії слід 2-3 рази на добу чистити вуха перекисом водню (3%), після вводити засоби-дезінфектанти.

Як попередити наслідки отиту?

Наслідки

Найпоширенішим ускладненням отиту є мастоїдит - запалення соскоподібного відростка кістки. Виникає через 14 днів з моменту захворювання. При поширенні патологічного процесу назовні спостерігається руйнування шару кістки, витікання гною під окістя, абсцес. Коли запалення проникає в порожнину черепної коробки, проявляються внутрішньочерепні порушення. При відсутності ефекту від консервативної терапії призначається операція з трепанації відростка.

Запалення у дітей

Даної патології більше схильні діти, що обумовлено особливостями будови їх вуха. У немовлят труба більш широка та коротка, розташована горизонтально. Малюки в основному лежать на спині, відригують, у результаті вміст потрапляє в середнє вухо. Тканина, що вистилає повітроносні шляхи (ще не сформовані) середнього вуха, є відмінною середовищем для патогенів.

У немовлят немає набутого імунітету, тому вони частіше хворіють різними інфекціями: скарлатина, кір, що провокують розвиток отиту. Для того щоб уникнути важких ускладнень, категорично заборонено самостійно лікувати хворобу як дорослим, так і дітям, потрібно відразу ж звертатися до лікаря.