Професійна програма лікування та реабілітації наркоманії й алкоголізму в місті Харкові

Безкоштовна консультації.
Працюємо для вас цілодобово

Лiцензiя МОЗ України
№578/0/03-22

Вчені стверджують, що тривала гра на барабанних установках протягом багатьох років має суттєвий вплив на роботу та стан мозку музикантів. Обумовлено це тим, що людям, які займаються грою на ударних інструментах, доводиться виконувати ритмічні рухи, задіюючи одночасно всі чотири кінцівки. Цей унікальний навик, що вимагає підвищеної координації рухів, практично нереальним для людей, що не мають відношення до музики і грі на барабанах.

Вплив барабанних ритмів на мозкові функції

Німецькими вченими - фахівцями Биопсихологический відділення Рурського університету та співробітниками клініки Bergmannsheil, були проведені експерименти, що стосуються змін в мозкових функціях у людей, що грають на музичних ударних установках.

В експерименті брало участь 20 добровольців, які є професіоналами-барабанщиками, що займаються цією діяльністю протягом 17 років. Як правило, кожен з випробовуваних грає на барабанах приблизно по 10 годин на протязі тижня.

Крім того, в випробуванні брали участь люди, не пов'язані з музикою і не грають на будь-яких музичних інструментах. З метою вивчення відмінностей в структурному будову та роботу головного мозку учасників з двох різних груп фахівці застосовували методику магнітно-резонансної томографії.

Гра на барабанах допомагає стати розумнішими

Зміни в роботі головного мозку

Результати проведеного дослідження показали, що при тривалій грі на музичних інструментах головний мозок людини піддається ряду змін і знаходить підвищені адаптаційні можливості. Вчені особливу увагу приділяли вивченню змін сірої речовини кори в центрах, що відповідають за мовну функцію, пам'ять, швидкість реакцій, координацію рухів, здатність до сприйняття нової інформації.

Крім того, дослідження проводилося на білій речовині, що встановлює взаємозв'язок між нейронними клітинними структурами мозку. Доведено, що при виконанні правшой різного роду рухів правою рукою у нього задіюється ліва частина мозкового півкулі. Якщо ж аналогічні рухи виробляються за допомогою лівої руки, то навантаження рівномірно розподіляється в обох півкулях.

Зміни, що відбуваються в мозолистому тілі

Мозолисте тіло (від латинського corpus callosum) являє собою специфічне переплетення нервових волокон, що налагоджують взаємодію між обома півкулями мозку. В результаті проведеного експерименту з'ясувалося, що дане волокнисте сплетіння барабанщиків і людей, які не займаються музикою, має ряд характерних відмінностей.

Для музикантів характерний найбільш високий рівень дифузії. Особливо виражені ці зміни на передній області нервово-волокнистого сплетення, що відповідає за прийняття рішень, планування, виконання різних моторних функцій.

На думку фахівців, мозолисте тіло барабанщиків характеризується наявністю меншої кількості волокон, ніж у інших людей. Однак ці волокна у музикантів відрізняються підвищеною міцністю і товщиною, що особливо важливо для передачі нерівних імпульсів і забезпечення максимальної взаємозв'язку між двома мозковими півкулями.

Показники ефективності

Результати проведеного експерименту показали, що найбільш високі показники дифузії в мозолистому тілі та найкращі результати в інших тестуваннях були відзначені в учасників першої групи - професійних барабанщиків. Крім того, у музикантів відзначалася більш висока активність головного мозку в ході виконання пропонованих завдань.

Фахівці припускають, що гра на ударних інструментах сприяє розумовому розвитку людини, а також може надати допомогу при терапії пацієнтів, які страждають розладами рухового характеру.